Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir ?

Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir ?

Trafik kazalarının başlıca nedeni trafik kurallarına uyulmaması ve araçların gerekli bakımının zamanında ve tam olarak yapılmamasıdır. Trafik kurallarını çiğnemenin en tehlikeli örnekleri içkiliyken araba kullanmak, hız sınırlamalarına uymamak ve hatalı sollamadır. Araçlardaki mekanik bozukluklar, trafik işaretlerine uymamak, sürücü hataları, kötü hava ve yol koşulları trafik kazalarının diğer önemli nedenleri arasında sayılabilir.

İnsan hataları kadar, ülkemizin yol ve çevre eksiklikleri de trafik kazalarının en önemli nedenleri arasında yer alır, son yıllarda bu kapsamda ciddi çalışmalar yapılsada yollarımız henüz istenen standartlarda değildir. Trafik kazalarının diğer bir önemli nedeni kusurlu araçlardır, trafiğe çıkan eski, hatalı, arızalı araçlar adeta trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır.

Dünya genelinde trafik kazalarının sebepleri adına yapılan istatistikler şunu gösteriyor; yüzde 90 sürücü hatası. Hataların üst başlıklar halinde açılımı şunlar: Dikkatsizlik, acemicilik, alkollü araç kullanma, uykusuzluk, sabırsızlık, aşırı hız, bakımsız araçlar vs. Tek başlık halinde ifade edecek olursak; kurallara uymama. Yoldan kaynaklanan hatalar yüzde 10’luk kısma giriyor.

Ülkemizde her Gün yaklaşık 600 ve her Saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda Günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır.
Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeni insandır. Bu oran ortalama %94lere kadar ulaşmaktadır.

İnsan Faktörü %66
Sürücü %27
Yolcu %1
Araç Faktörü %5
Yol Faktörleri %1

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN