Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boşanma hukuku içerisinde anlaşmaya dayanan durum, boşanma sürecinin en kolay biçimde gerçekleştiği durum olarak tarif edilir. Taraflar, sıkıntıdan uzak biçimde boşanabilmek için karşılıklı uzlaşı ile mahkemeye başvurur ve gerekli işlemlerin başlamasına olanak sağlar. Bu noktada ivedilikle başlayan boşanma davası hakkında söylenecek ilk şey, anlaşma durumu sayesinde hızlı bir biçimde son bulabileceği olup böylece her iki taraf dilediği hayatı yaşama alanında büyük avantaj yakalar.

Çeşitleri!

Boşanma çeşitleri, bilindiği gibi farklı şekillerde olabilir; ama mevcut şekiller içesinde görülen anlaşmalı boşanma davası, en hızlı sonuca giden olarak kabul edilir.

  • Mal paylaşımı
  • Çocuk velayeti
  • Gelecek tasarrufu
  • Soyadı taşınması

Gibi ayrı başlıklar altında okunan durumlar, anlaşmalı boşanma davası içerisinde karşılıklı uzlaşıya dayanan meseleler olarak değerlendirilir. Mevcut durumu çözüme kavuşturmak için alanında uzman bir avukat ile hareket etmek, davanın ilk anından itibaren tarafın elini güçlendirirken; hiç bilmediği haklarından yararlanmasını sağlar. Ayrıca belirtilmesi gereken bir unsur da anlaşmalı boşanmanın her zaman adil şekilde olmayacağı olup, bu konuda uzman bir avukatla çalışmanın her iki tarafın da birbirine olan hak riayetini yaklaştıracağı şekilde ifade edilebilir.

Sonrası?

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşebilmesi için verilen dilekçe, yaşanacak süreci başlatır. Davanın genellikle ilk celse ile sonuçlanacağını düşünürsek sonrasında yapılabilecek adımlamaları da dikkatlice takip etmeliyiz. Tabi bahsedilen adımlama, dava sürecinde değişmiş olan çocuk vekaleti üzerine dile getirilir. Anlaşmalı boşanma sonucunda vekaleti A kişisinde kalan çocuk, B kişisinin açacağı dava ile yer değiştirebilir; yani söylenmek istenen şey, anlaşmalı boşanma dahi olsa verilen kararın sonsuza kadar geçerli olmayacağıdır.

Boşanma sürecini en rahat şekilde atlatabilmek için uzman avukat ile çalışmanın çok işe yarayacağını unutmayın ve ona göre doğru kararı verin!

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN